fbpx

У 2023 році відбудуться такі зміни у законодавстві щодо митної справи та зовнішньоекономічної діяльності:

  1. Нова редакція закону України «Про митний тариф України» набуває чинності з 1 січня 2023 року.

Закон розроблений на основі сучасної сьомої редакції Гармонізованої системи опису та кодування товарів версії 2022 року та відповідної версії Комбінованої номенклатури ЄС. Законом не передбачається зміна ставок ввізного мита на товари, а лише зміна класифікації окремих товарів згідно з УКТЗЕД.

  1. З 1 січня 2023 року набуває чинності Наказ Державної митної служби України №543 від 14 грудня 2022 року, яким затверджено Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.

Ці Пояснення побудовані на основі Пояснень до Гармонізованої системи опису та кодування товарів 2022 року і Пояснень до Комбінованої номенклатури Європейського Союзу, в яких коди товарів актуалізовані відповідно до Комбінованої номенклатури ЄС 2022 року та змін до Пояснень до Комбінованої номенклатури Європейського Союзу.

  1. З 1 січня 2023 року набуває чинності новий переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню та квот на 2023 рік.

Відповідною постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 р. № 1466 затверджено обсяги квот товарів, експорт яких підлягає ліцензуванню, перелік контрольованих речовин (озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів), експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, перелік товарів та обладнання, що можуть містити контрольовані речовини (озоноруйнівні речовини та фторовані парникові гази), експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню (крім товарів та обладнання, що перевозяться у контейнерах з особистими речами), перелік товарів, імпорт яких з Республіки Північна Македонія підлягає ліцензуванню в рамках тарифної квоти відповідно до положень Угоди про вільну торгівлю між Україною та Республікою Македонія від 18 січня 2001 р., перелік товарів, експорт яких підлягає ліцензуванню.

  1. З 3 січня 2023 року набирають чинності зміни до розділу XXI “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України та зміни до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України.

Змінами встановлено тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, але не більше ніж до 1 травня 2023 року, звільнення від оподаткування ввізним митом, податком на додану вартість товари, що ввозяться на митну територію України для вільного обігу підприємствами або громадянами, у тому числі переміщуються (пересилаються) на митну територію України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, що класифікуються за такими кодами згідно з УКТ ЗЕД, серед яких, зокрема, – електрогенераторні установки, трансформатори, частини трансформаторів, інвертори, тощо.

  1. З 7 січня 2023 року набирає чинності Порядок та умов часткової компенсації відсоткової ставки за експортними кредитами, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2022 р. N 943.

Ці Порядок та умови визначають механізм використання коштів, передбачених Мінекономіки у державному бюджеті за програмою “Фінансова підтримка експортерів”, які спрямовуються на часткову компенсацію відсоткової ставки за кредитами, наданими за зовнішньоекономічними договорами (контрактами), укладеними із суб’єктами господарювання – українськими експортерами (далі – експортні кредити).

  1. З 18 січня 2023 року набуває чинності Форма реєстру міжнародних поштових та експрес-відправлень, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 р. № 1458.

Ухвалення цієї постанови направлено на реалізацію положень Закону України від 25.01.2022 № 1999-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо оподаткування митними платежами товарів, що переміщуються (пересилаються) у міжнародних поштових відправленнях, міжнародних експрес-відправленнях, та порядку їх декларування».

  1. В лютому 2023 року набирає чинності вихід України з Угоди про співробітництво та взаємодопомогу в митних справах.

Ця Угода втратила своє практичне значення для України та не застосовується, через що законом України від 18 липня 2022 року № 2402-IX ухвалено рішення вийти із неї.

  1. З 1 квітня 2023 року набирають чинності законодавчі зміни щодо електронних резидентів.

Відповідно до змісту зазначених змін, електронне резидентство є статусом, який надає можливість іноземцю або особі без громадянства, яка досягла вісімнадцятирічного віку, отримувати кваліфіковані електронні довірчі послуги, електронні послуги, відкривати банківські рахунки в Україні. Законом запроваджуються сприятливі умови для реєстрації заінтересованими іноземцями та особами без громадянства, які набули статусу е-резидента, себе як фізичної особи-підприємця та ведення підприємницької діяльності без необхідності перебування в Україні.