fbpx

Зміни до Митного, Податкового та Бюджетного кодексів України

На розгляді Верховної Ради України знаходяться три законопроєкти (№7466, 7467, 7468), які поєднані намаганням влади змінити модель ввезення в Україну та оподаткування транспортних засобів. Йдеться про змінити до Митного, Податкового та Бюджетного кодексів за ініціативи Кабінету Міністрів України.

В проєкті змін до Податкового кодексу пропонується в основу формування податкової бази для оподаткування транспортних засобів (автомобілі легкові, як зазначено в проєкті) покласти відповідну формулу.

Так, залежно від віку автомобіля пропонуються різні коефіцієнти базової ставки: від 1,54 (0 років) до 0,7 (11 років та старіше).

При цьому вищевказані розміри мають запрацювати з 1 січня 2026 року. До цієї дати запроваджується поступове зниження розміру коефіцієнтів. До кінця 2022 року пропонуються розміри: від 2,2 (0 років) до 0,7 (11 років та старіше).

Вводиться коефіцієнт ексклюзивності. Для автомобілів з середньо ринковою вартістю більше 2,5 млн. (на цей рік) та не старіше 5 років пропонується коефіцієнт 2, для всіх інших – 1.

В залежності від типу двигуна також вводяться коефіцієнти: для дизельних – 1,2, для бензинових – 1, для гібридних – 0,5.

ПДВ буде вираховуватися також за відповідною формулою, з використанням коефіцієнта 3,5. Акцизний податок буде нараховуватися діленням базової ставки на 2.

Буде встановлена ставка 0 для автомобілів за кодом УКТЗЕД 8703809010 (бувші у використанні автомобілі, які оснащенні виключно електричними двигунами).

Законопроєктом пропонується виключити з переліку платників збору на обов’язкове державне пенсійне страхування підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичних осіб, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.

В Бюджетному кодексі України пропонується встановити норму щодо перерахування 50 відсотків акцизного податку з ввезених на митну територію України транспортних засобів до загального фонду державного бюджету та 50 відсотків до спеціального фонду.

До Митного кодексу пропонуються зміни щодо спрощення електронного декларування ввезених на митну територію України транспортних засобів. Зокрема, через механізм Єдиного державного веб-порталу електронних послуг. Порядок використання такого механізму визначає Кабінет Міністрів України.

В законопроєкті встановлюється загальний порядок митного оформлення автомобілів шляхом подання електронної митної декларації через Єдиний державний веб-портал електронних послуг. Цей порядок буде поширюватися на всіх декларантів: юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадян.

Використання вищезазначеного механізму за задумом законотворців буде звільняти декларантів від обов’язків подання документів на підтвердження заявленого рівня митної вартості автомобіля.

Пропонується також звільнити від сплати ввізним митом легкові автомобілі (законопроєктом не вказується конкретних кодів товарів за УКТЗЕД) при їх ввезені на митну територію України в митному режимі імпорту.

Сертифікацію ввезених автомобілів пропонують зробити добровільною. Їх реєстрація, перереєстрація зможе відбуватися через Єдиний державний веб-портал електронних послуг без обов’язкового огляду такого транспортного засобу фахівцями МВС.

Отже, маємо спробу держави після скасування тотального звільнення від оподаткування, спростити порядок ввезення автомобілів в Україну та одночасно зменшити фіскальне навантаження.