fbpx

Застосування забезпечення сплати митних платежів при митному режимі реекспорту по операціях з оренди (оперативного лізингу)

З 1 лютого 2023 року митне законодавство зазнало суттєвих змін, пов’язаних з наданням забезпечення сплати митних платежів при ввезені на митну територію України та/або переміщення територією України транзитом товарів (далі – Гарантії).
З цього приводу, постає питання щодо застосування Гарантії у разі вивезення товару поміщеного в режим реекспорту, що попередньо був поміщений в режим тимчасового ввезення по операціях з оренди (оперативного лізингу).
Відповідно до статті 85 Митного кодексу України (далі – МКУ), реекспорт – це митний режим, відповідно до якого товари, що були раніше ввезені на митну територію України або на територію вільної митної зони, вивозяться за межі митної території України без сплати вивізного мита та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
З аналізу статті 305 Митного кодексу України, надання митним органам забезпечення сплати митних платежів є обов’язковим, якщо інше не передбачено МКУ, при ввезенні на митну територію України та/або переміщенні територією України транзитом товарів, транспортних засобів комерційного призначення. І, така Гарантія надається митним органам під час перебування товарів під митним контролем або декларування товарів у митні режими, що передбачають сплату митних платежів.
Отже, для відповіді на це питання необхідно встановити, чи є така операція об’єктом оподаткування митними платежами?
Так, відповідно до пункту 6 частини 7 статті 305 МКУ забезпечення сплати митних платежів не надається щодо товарів, що не є об’єктом оподаткування митними платежами.
При цьому, відповідно до статті 286 МКУ, ввізним митом оподатковуються товари, поміщені (виключно) у митний режим імпорту, вивізним митом – поміщені в режим експорту у випадках, встановлених законом.
З огляду на зазначене, товари поміщені в режим реекспорту не є об’єктом оподаткування митом.
Щодо оподаткування податком на додану вартість. Відповідно до частини 5 статті 206 “Особливості оподаткування операцій під час переміщення товарів через митний кордон України залежно від обраного митного режиму” Податкового кодексу України (далі – ПКУ), операції з вивезення товарів у митному режимі реекспорту звільняються від оподаткування, крім операцій з вивезення відповідно до пунктів 3 (щодо товарів у вигляді продуктів їх переробки) та 5 частини першої статті 86 Митного кодексу України, що оподатковуються податком за ставкою, визначеною підпунктом 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 цього Кодексу (реекспорт після імпорту).
Таким чином, можна стверджувати, що реекспорт товарів, поміщених у митний режим тимчасового ввезення за операціями оренди (оперативного лізингу) не є об’єктом оподаткування митними платежами, а у відповідності до вже згаданого пункту 6 частини 7 статті 305 МКУ до такої операції не застосовується Гарантування.