fbpx

Автор: Роберт Зелді

Митниця і малий бізнес

Якщо ви належите до мікро- і малого бізнесу, переважно імпортуєте, готуйтесь до того, що проходити митницю для вас стає довше, дорожче, проблем з митною вартістю стає більше, а штрафи зростають кратно. Звідки це відомо?

Цікава штука читати дослідження з результатів оцінки роботи митниці бізнесом. Чому? Бо навіть не здійснюючи якусь зовнішньоекономічну діяльність, одразу видно де “затягують гайки” і з якими проблемами можна найімовірніше стикнутись. Так, на днях вийшла перша частина регулярного дослідження Інституту економічних досліджень та політичних консультацій “СПРОЩЕННЯ ПРОЦЕДУР ТОРГІВЛІ В УКРАЇНІ: Реформа у митній сфері очима бізнесу”. Це результат щорічного опитування, яке проводиться вже шостий рік, і за рахунок цього дає можливість в перспективі оцінити, які зміни відбуваються у відносинах між українською митницею й українським бізнесом.

Отже, у 2021 році частка підприємств, які не відчули проблем на митниці,  зменшилася  після стабільного зростання протягом 2016-2020 років. При цьому, великі та середні підприємства, а також експортери в першу чергу незадоволені недосконалим законодавством, в той час, як мікро- та малі підприємства й імпортери повністю відчули на собі свідоме завищення митної вартості. Частка тих, кого торкнулось завищення, стало своєрідним рекордом – 40% опитаних, що значно більше від попередніх років, коли ця частка не перевищувала 28%.

Припинилось зменшення тривалості митного оформлення, а для мікропідприємств затрати часу зросли. Характерно, що зі зменшенням розміру підприємств зростає кількість годин, яку опитані визначають як тривалість митного оформлення. Вартість митного оформлення також зростає прискореними темпами. Офіційні та неофіційні платежі, штрафні санкції при імпорті в середньому у 2-5 разів вищі, ніж при експорті.

Також, у 2021 році опитані підприємства частіше стали говорити про проблему недостатньої прозорості та відкритості, корупції та хабарництва.

Так само, імпортери, мікро- та малі підприємства гірше оцінюють як кваліфікацію митних інспекторів, так і роботу функціоналу програмного забезпечення митниці.

Де ж реформи? Так от більше половини опитаних не знають про реформу або не змогли її оцінити. І знову ж великі підприємства найкраще поінформовані про реформу митниці та найкраще її оцінюють.

Отже, можна зробити висновок, що успішність боротьби української митниці зросла — в тому числі, успішність боротьби з українськими мікро- і малими підприємствами та імпортерами.

Що з цим робити? Ми знаємо що. І можемо дати навіть безкоштовну пораду: завантажуйте дослідження, і дивіться, в яких митницях найдовше, а в яких — найшвидше проводити митне оформлення. Одна з тих речей, які у 2012 році бізнес вибив для бізнесу – це можливість проводити митне оформлення в будь-якому місці, незалежно від реєстрації. А якщо все-таки зіштовхнулись з проблемами — сміливо звертайтесь до нас.