fbpx

Сплата імпортного ПДВ при розмитненні товару через митного брокера 

Митним брокером, відповідно до статті 416 Митного кодексу України, є підприємство, що надає послуги з декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. 

Як зазначено в статті 417 Митного кодексу України, взаємовідносини митного брокера з особою, яку він представляє, визначаються відповідним договором. 

За змістом договору із митним брокером (доручення), останній може виступати в якості посередника при сплаті обов’язкових митних платежів, необхідних для декларування товарів у відповідний митний режим. 

До таких обов’язкових митних платежів відноситься й податок на додану вартість, який сплачується імпортером під час ввезення товарів на митну територію України. 

Технічно, до моменту початку митного оформлення товарів декларант (імпортер) переказує на рахунок митного брокера грошову суму, яка може бути використана під час декларування. 

Митний брокер перераховує необхідну грошову суму на Єдиний казначейський рахунок Держмитслужби (авансові платежі). 

Після завершення митного оформлення грошові кошти, сплачені митним брокером в рахунок митних платежів, перераховуються Держмитслужбою до Державного бюджету. 

Як встановлено п.187.8 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов’язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення. Одночасно, для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов’язаннями згідно з п. 187.8 ст. 187 Податкового кодексу України (п.198.2 ст.198 Податкового кодексу України). 

У зв’язку з чим, якщо відповідно до договору доручення, укладеного між митним брокером та імпортером, сплата ПДВ до бюджету при розмитненні товарів здійснюється через митного брокера, то такий імпортер – власник товарів має право віднести суму ПДВ до податкового кредиту на підставі митної декларації, в якій він має бути вказаний як одержувач (власник) товару, за умови перерахування ним коштів митному брокеру до моменту розмитнення товару.  

Подібна позиція висловлена Державною податковою службою України.