Розмитнення євроблях за новим порядком
На сайті Уряду з’явився текст постанови, ухваленої 12 грудня 2018 року за №1077.
Як зазначається в повідомленні на сайті згідно з документом зазначене оформлення здійснюватиметься, зокрема, з такими особливостями:
- застосування виключно електронної форми декларування транспортних засобів;
- визначення переліку документів, які необхідно подавати митницям;
- мінімізації строку фізичного перебування автомобілів на митниці з метою зменшення фінансових витрат громадян на оплату послуг стоянки;
- регламентації дій митниці та декларанта у разі перевірки заявленої фактурної вартості оцінюваного транспортного засобу.
Одразу звертаємо увагу, що цей Порядок стосується автотранспортних засобів, які класифікуються за кодом товарної позиції 8703 згідно з УКТЗЕД та ввезені громадянами на митну територію України в період з 1 січня 2015 р. до 25 листопада 2018 р., а також:
1) перебувають у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту, поміщення в який здійснювалося шляхом вчинення дій, усного декларування або декларування з використанням іншого документа, ніж митна декларація, на бланку єдиного адміністративного документа;
2) перебували у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту, були вивезені за межі митної території України після 25 листопада 2018 р. та ввезені повторно.
Тобто його дія стосується лише тих осіб, які використовували можливість ввезення автотранспортних засобів на митну територію України та користування ними, без їх розмитнення і без сплати митних платежів (т.з. «бляхи»).
Строк дії Порядку встановлено 180 днів з дня набрання чинності Законом України від 8 листопада 2018 р. № 2612-VIII “Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України”, а саме з 25 листопада 2018 року по 24 травня 2019 року.
У Порядку встановлено деякі норми, які дещо відрізняються від чинних норм, які стосуються митного оформлення інших транспортних засобів, наприклад встановленими Правилами митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затвердженими наказом Державної митної служби України №1118 від 17.11.2005 (далі – Правила).
Так, в Порядку на відміну від Правил місце митного оформлення транспортного засобу не прив’язане до місця проживання особи (декларанта).
Порядок детально регулює механізм перевірки заявленої декларантом фактурної (митної) вартості транспортних засобів.
Так, Порядок для перевірки посадовими особами митниці достовірності заявленої фактурної вартості транспортних засобів встановлює використання системи управління ризику (СУР).
При цьому достовірність фактурної вартості має перевірятися з огляду на індикатор ризику, значення якого для кожного транспортного засобу встановлюється окремо на рівні нижньої межі діапазону вартості транспортних засобів, що є ідентичними та/або подібними (аналогічними) оцінюваному транспортному засобу в країні експорту, з вирахуванням із такої вартості сум податків, що підлягають поверненню у країні експорту у зв’язку з вивезенням (експортом) таких транспортних засобів.
Це означає, що митниця повинна приймати до розгляду фактурну вартість заявленого до митного оформлення транспортного засобу, якщо та буде не нижчою від вартості ідентичного транспортного засобу на внутрішньому ринку країни в якій він зареєстрований за вирахуванням відповідних сум податків – в першу чергу податку на додану вартість. Для цього митниця, відповідно до Порядку, має право використовувати інформацію спеціалізованих видань та/або інформаційних ресурсів, які містять відомості про ціни, сформовані у відповідному регіоні світового ринку, з урахуванням марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального та фактичного пробігу оцінюваного транспортного засобу.
Якщо фактурна вартість не відповідає індикатору ризику (є недостовірною), митниця буде мати право відмовити у митному оформленні такого транспортного засобу та ухвалити рішення про коригування заявленої вартості.
Особливістю митного оформлення таких транспортних засобів є також те, що попередня митна декларація не складається, Посвідчення митниці про реєстрацію транспортного засобу не оформлюється та не видається.
Рекомендації власникам транспортних засобів на євро номерах:
- зробить детальний опис транспортного засобу в договорі купівлі-продажу. Вкажіть його технічний стан (пробіг, комплектність, пошкодження тощо) – це ті відомості, які допоможуть вам під час підтвердження митної вартості;
- не намагайтеся зменшити вартість транспортного засобу в договорі купівлі-продажу проти його дійсної вартості. Великий ризик, що у разі коригування вартості ви отримаєте більшу вартість ніж сплатили;
- звертайте увагу на визначення вартості транспортного засобу в договорі купівлі-продажу. Якщо ваш продавець юридична особа, вимагайте чіткого відображення ціни транспортного засобу – чи включений в його вартість податок на додану вартість? Якщо так – розмір ПДВ повинна бути виділена окремо. Якщо в вартості транспортного засобу ПДВ не має, вимагайте зазначення цього в договорі (без ПДВ).