fbpx

Митний брокер, його права та обов’язки

Поняття митного брокера

Визначення, правовий статус митного брокера встановлено Митним кодексом України (далі – МКУ). Відповідно до статті 416 МКУ, митний брокер – це підприємство, що надає послуги з декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Тобто, за своєю природою, це професійний посередник, який за дорученням клієнта здійснює декларування товару від його імені і в його інтересах, та здійснює інші представницькі функції, необхідні для митного оформлення товару.

Права та обов’язки митного брокера

Встановлюються Митним кодексом України та договором з клієнтом. Таким договором можуть бути обмежені права та обов’язки митного брокера, але не можна обмежити права і обов’язки митного брокера при декларування ним товару в межах митних процедур і митних формальностей, які може застосувати митний орган під час митного оформлення товару або право на застосування яких для декларанта встановлено МКУ.

Послуги митного брокера

Серед основних послуг, які надає митний брокер можна виділити наступні:

  • консультування щодо порядку переміщення товару через митний кордон України,
  • класифікація товару відповідно до УКТ ЗЕД,
  • надання інформації щодо оподаткування, умов ввезення/ вивезення товару, наявність законодавчих обмежень чи заборон щодо переміщення товарів через митний кордон України,
  • консультування щодо нетарифного регулювання,
  • безпосередньо, декларування товару митному органу,
  • виконання митних формальностей, встановлених митним органом тощо.

Як обрати митного брокера?

Митне законодавство встановлює право кожного суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності обрати або самому здійснювати декларування товару, або звернутися за відповідною послугою до митного брокера. Отже, вибір митного брокера може стати не таким простим, як може вважатися на перший погляд.

На ринку України працює декілька юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців, внесених в реєстр митних брокерів Державної митної служби України. Й це перший критерій, який повинен підтвердити митний брокера – наявність відповідного діючого дозволу на митну брокерську діяльність. Цю інформацію можна також перевірити на сайті Держмитслужби.

Другий критерій, на який бажано звернути увагу, це досвід саме з подібними операціями або митними режимами, які плануються у клієнта. Окрім, найбільш поширених митних режимів з експорту і імпорту, існують більш складні митні режими, такі як режим тимчасового ввезення/ вивезення, режим переробки на митній території/ поза межами митної території, застосування процедури комплектного об’єкту, які потребують не аби яких практичних навиків їх застосування. Отже, якщо митний брокер володіє практичним досвідом застосування таких складних митних режимів, а у клієнта виникає необхідність саме в таких митних режимах, це суттєво збереже час та знизить ризик клієнту при звернені до митного органу.

Третій критерій, який для багатьох суб’єктів ЗЕД може стати визначальним, це географія надання послуг. Часто, суб’єкту ЗЕД важливо мати справу з одним митним брокером, але таким, який може забезпечити декларування товару в різних митницях.

Четвертий критерій не такий явний як перші три, але дуже вагомий. Це наявність у митного брокера кваліфікованої юридичної підтримки. Або власної, або в співпраці з юристами, адвокатами в митному праві.

Дуже часто, клієнти, не розуміючи роль митного брокера, покладають на митного брокера завдання правового характеру. Такі як, розробка зовнішньоекономічного контракту (або його експертизу), розробку схеми здійснення зовнішньоекономічної операції або отримання тих чи інших дозволів, що передують зовнішньоекономічної операції, ставлять питання застосування пільг з оподаткування. Готуючи відповідь на таке завдання, посадові особи митного брокера, якщо не мають відповідну юридичну освіту, можуть припуститися помилки або прийти до невірного висновку. У подальшому, це може стати не а би якою проблемою для клієнта. Треба розуміти, що митне оформлення – це не тільки вірно заповнена митна декларація, але й вірно застосовані преференції, пільги, обмеження, вимоги податкового законодавства. Тобто, результат митного оформлення, у подальшому, несе в собі наслідок податкового, валютного контролю тощо.

Вартість послуг

Вартість послуг митного брокера досі не публічна сфера. На сайтах митних брокерів ви навряд чи знайдете “прайс-лист”. Це й зрозуміле, бо кожне митне оформлення є унікальним. Включає в себе багато операцій, які виконує митний брокер, готуючи операцію з товаром. Подання митної декларації в митницю, фактично є завершальним етапом усієї роботи митного брокера. Отже, в залежності від складності операції, товару і його вартості, кількості різних товарів в поставці, покладених на нього клієнтом завдань фактична вартість послуг може коливатися в дуже широкому діапазоні – від однієї-двох тисяч гривень  до кілька десятків тисяч гривень.

 

З послугами митного брокера компанії Delta International Services можете ознайомитись на сайті.

Шукаєте митного брокера? Наш фахівець допоможе у цьому. Телефонуйте, і ми Вам допоможемо.