fbpx

Автор: Олег Щербак
Адвокат, ЮК “Правозахист Україна” 

«Листи щастя», прощавайте?

Президент України Володимир Зеленський підписав Указ, який передбачає подолання практики «листів щастя» на митниці. Про це під час брифінгу 09.07.2019 р. повідомив заступник керівника Офісу Президента України Олексій Гончарук.

Коментар адвокат ЮК «Правозахист Україна» Олег Щербака

«Указ Президента України від 09.07.2019 р. «Про заходи щодо протидії контрабанді та корупції під час митного оформлення товарів», напевно, увійде в історію як чергова спроба вирішити проблему, на якій можна отримати певні політичні дивіденди, особливо перед виборами.

У багатьох цей Указ викликає відчуття «дежавю» після урядової кампанії 2005 р. під назвою «Контрабанді-СТОП», а також нещодавньої ініціативи з «чорними сотнями». Під питанням залишається також ефективність його виконання, але час все розставить на свої місця.

Дуже показово, що президентський Указ з’явився у період дії так званої операції «Бастіон», яку в червні 2019 р. запустив Уряд. Це виглядає так, що політики конкурують один з одним у сфері боротьби з контрабандою або дехто, використовуючи свій вплив, намагається вдарити на випередження.

Отже, що пропонує Указ. Зокрема, звертає на себе увагу створення на базі РНБОУ Міжвідомчої комісії з питань боротьби з контрабандою та корупцією на митниці, а також впровадження окремого телефону довіри в апараті РНБОУ. Таким чином Президент намагається оперативно реагувати на певні дії та в результаті перехопити ініціативу Уряду. Передусім, Указ спрямований на те, щоб очолити й беззастережно контролювати процеси на митному напрямку.

Звучить як популізм п. 3 Указу, адже важко припустити випадок, коли правоохоронний орган може направити доручення для проведення митного огляду не в межах кримінального провадження. Інше питання, коли таке доручення ґрунтується на кримінальному провадженні, що не стосується товару, який планується оглянути. Проте Указ не вирішує зазначене питання. До того ж, з юридичної позиції, навряд чи зможе вирішити.

Питання взаємодії гарантів та органів доходів і зборів є дуже актуальним. Президент у своєму Указі встановлює строк до 01.01.2020 р. забезпечити їх взаємодію за допомогою засобів електронного зв’язку. Це доручення стосується Кабінету Міністрів України. Тут варто нагадати, що відповідно до ч. 4 ст. 307 Митного кодексу України, інформаційна взаємодія між гарантами та органами доходів і зборів здійснюється за допомогою засобів електронного зв’язку шляхом надсилання авторизованих повідомлень в електронній формі, засвідчених електронним цифровим підписом гарантів та/або посадових осіб органів доходів і зборів. В Указі, напевно, мається на увазі, що сьогодні такий обмін не здійснюється або здійснюється у неналежному вигляді. Однак, можливо, річ у тім, що на всю країну в Реєстрі гарантів лише 5 діючих, з яких 2 державних і лише 1 комерційний банк.

В Указі вчергове підіймається питання оприлюднення бази митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон України. Водночас в Указі не роз’яснюється, як це співвідноситься з принципами формування митної вартості, за якими основним методом є вартість операції. За таких обставин взагалі незрозумілою є мета існування цієї бази. Вже неодноразово зазначалося, що в умовах формування ціни товару на ринкових засадах держава має запровадити інший інструмент контролю за митною вартістю. Приміром, у нагоді може стати практика інших країн, які активно використовують так званий «постаудит»».

Коментар опубліковано у видавництві “Юридична газета” http://yur-gazeta.com/golovna/listi-shchastya-proshchavayte.html від 16 липня 2019 р.